Publicat 19/05/2026
Astăzi, la Centrul de simulare Medicală al UMF Carol Davila s-a desfășurat proba practică operatorie pe simulator în cadrul examenului național de atestat în histeroscopie, coordonat de doamna Prof. Dr. Cîrstoiu Monic, șef Clinică Obstetrică- Ginecologie din cadrul SUUB. Au participat 38 de candidați care au promovat proba teoretică a examenului. În decursul anului universitar 2025-2026 acești cursanți au participat la lucrări practice și teoretice, în cadrul SUUB, urmând ca, acum, în final să-și obțină competența.
Doamna Prof. Dr. Monica Cîrstoiu: „Formarea medicală nu se încheie niciodată. Fiecare etapă de pregătire, fiecare examen și fiecare intervenție reprezintă un pas important în construirea unor specialiști responsabili, dedicați siguranței pacientelor și excelenței actului medical. Mă bucur să văd o nouă generație de medici care investește în performanță, rigoare și dezvoltare profesională continuă.
Mulțumim doamnei Prof. Dr. Elvira Brătilă, doamnei Prof. Dr. Claudia Mehedințu, echipelor de cadre ale UMF din SUUB, din Spitalul „Prof. Dr. Panait Sîrbu” și echipei de la Centrul de Simulare pentru sprijinul acordat în organizarea și desfășurarea acestui examen”.







